22. 9. 2016

První výročí kooperace islámoklastky s Klárou Samkovou

Ono už to byl rok...

… kdy islámoklastce přistála v chatu zpráva od velmi blízkého přítele, nesoucí se zhruba v tomto duchu: „Klára Samková hledá někoho na korektury knížek a byla jsi jí doporučena TY, takže počítej s tím, že se ti ozve.“. Jak jsem psala už dříve, ozvala se, ucho mi tím, co potřebuje, nakrmila, a při osobní schůzce o něco později (resp. přesně před rokem) mi její Jack Russell teriér jménem Fluff taky neukousnul kus nohy, což je obvykle u teriérů znakem schválení dotyčné osoby. A taky jsem už v některém z předchozích článků zmínila, že na korektury knížek a jiných textů jsme naši spolupráci neomezily prakticky od začátku, neb Klára už tehdy měla velké plány, potřebovala si v některých věcech udělat pořádek a zkrátka na to nikoho neměla. Což začalo klást stále vyšší nároky i na mne. Už zdaleka nejde jen o opravu překlepů v textech, ale je potřeba i texty vytvářet, umět se vyznat v ovládání rozhraní webů a facebookových stránek, sem tam strčit nos do porozumění HTML kódu, být schopný a ochotný pracovat s fotkami a grafikou, plus samozřejmě komunikovat s lidmi, po kterých se chce nějaká informace nebo jiný druh spolupráce.

Dodnes mě na tom všem nepřestává udivovat ta Klářina odvaha a důvěra, kterou vůči mně musela od začátku mít. Rozumíte, komu byste jen tak zničeho nic svěřili přístup ke svému osobnímu profilu na sociální síti, pověřili ho správou obsahu firemních stránek (včetně formálních administrativních dokumentů, které ten člověk vidí prvně v životě) a ještě na něj valili další věci související s vaším aktivismem? Klára to riskla. „Ty jsi teď Klára,“ pravila islámoklastce na jednom z prvních setkání. To ještě chtěla, abych jí pomáhala také i s managementem pošty, aspoň v tom směru, abych na ty stovky obdivných, oslavných a pochvalných zpráv na facebooku odpovídala aspoň „Díky, kl.“, případně pohlídala, aby v nich nezapadla nějaká důležitá informace. Nemá to ta Klára zkrátka jednoduché, což mi bylo od prvních momentů téhle práce zřejmé.

No a tak tedy občas – islámoklastka je Klára Samková.

Jaké to je? V mnoha směrech zajímavé. Jste Klárou, ovšem Klárou bez minulosti. Netušíte, jak jsou rozhozené sítě vztahů mezi lidmi, s kterými je skutečná Klára Samková v kontaktu. Můžete pouze odhadovat. A tak se pak stane, že pozvánky na Klářiny akce rozesíláte coby Klára lidem, které znáte z titulků novin a bulvárních fotek, přičemž jde mimo jiné i o osoby, které v pozici „mimo Klářinu identitu“ zrovna dvakrát nemusíte. Váš názor ovšem není podstatný, pokud na sobě máte virtuální Klářiny střevíčky, že...

Dalším podstatným momentem „bytí Klárou“ je to, že tak můžete sloužit jako štít a filtr pro to, co se ke Kláře dostat zrovna nemusí... Paní doktorka holt vzbuzuje velké vášně, a to nejen pozitivní. Četla jsem tak za ten rok už mnohé, zvláště od těch, co si občas pletou veřejnou facebookovou zeď s veřejnými záchodky. Občas je svinčík potřeba uklidit a bordeláře z místa vykázat, případně výhrůžky předat zodpovědným místům. Chce to být zároveň trochu odolný, umět si uvědomit, že člověk vlastně není Klára a že se jí nic nestane, jako se jí nic nestalo za celou dobu jejího veřejného působení.

Má to ovšem i pár negativ. Třeba ten, že ti, co vědí, že jsem s Klárou, občas přesně netuší, jaké jsou mé kompetence, případně schopnosti a dovednosti, a tak se na mě obracejí s více či méně odbornými dotazy a žádostmi o radu právnického rázu. Tam je potřeba vysvětlit, že já nejsem právníkem a že to, co dělám, s právem fakticky vůbec nesouvisí. Do Klářiných právnických záležitostí strkám nos naprosto minimálně, prakticky jen tak, že mi projdou rukama na web nějaké ty tiskové zprávy k různým kauzám Klářiny advokátní kanceláře, případně mediální reflexe těchto kauz. Pochopitelně že v osobním kontaktu je Klára sdílnější a tu a tam poodhalí něco ze zákulisí veřejného politického dění či různých osob a vztahů mezi nimi, leč to je pořád ve velmi obecné rovině a já jsem snad dostatečně inteligentní, abych porozuměla pojmu „mlčenlivost“.

Tím jsem se zároveň dostala i k tomu, že poslední dobou už jenom „nejsem Klára“, ale jsem Klárou samotnou nucena vystupovat i sama za sebe a být trochu víc vidět. Což už je vyšší level naší spolupráce. Jak krušné začátky to byly, když jsem to zkoušela poprvé a ještě v angličtině... místo mluvení o sobě jsem stále opakovala „Klára, Klára“... Samozřejmě ne kvůli nějakému podlézání Kláře samotné, ale prostě jen a pouze z toho důvodu, že se nikdo asi moc nechce chlubit tím, že jeho život v době „před Klárou“ se po několik let skládal jen a pouze z přežívání mezi čtyřmi stěnami, kdy ani nevěděl, že nějaký vlastní potenciál má... Jako by váš život skončil momentem, kdy za vámi zapadnou dveře posledního vzdělávacího ústavu, kterým jste prošli, a od té doby nebylo už prakticky nic, o čem by stálo za to hovořit a co by vás mohlo posunout někam dál nebo za čím byste si chtěli stát.

Zkrátka tehdy ještě nebylo CO o islámoklastce říkat. Naštěstí se věci změnily, díky tomu, jaký byl loňský i letošní rok bohatý na různé události. Dnes to sice u mě stále ještě není ani zdaleka ideální, ale na druhou stranu jak jsem už psala, výsledků svého úsilí mám už docela dost. Už tedy není zrovna nutné pokaždé kuňkat, když mi u nosu přistane mikrofon (a že vám to hrozí, pokud se chvíli motáte kolem Kláry, je asi jasné, případně ona dokonce o své vůli zařídí, aby ten mikrofon u vašeho nosu byl, ať se vám to líbí nebo ne, pokud si bude myslet, že to je pro vás dobré – v takovém případě doporučuju neztrácet energii a čas hádáním se, že není).

Nu a tak tedy jsem Klára a nejsem Klára. Občas Klára v něčem radikalizuje mne, jindy zas ona zjistí, že jsem v něčem zbytečně radikální já a pro dobro věci (či jen proto, aby se naše věci aspoň nějak hýbaly kupředu) mě krotí. Myslím, že jsem se za těch pár měsíců vypracovala tak, že některé věci už dělám vcelku automaticky sama, aniž bych Kláře předem musela plnit mailovou schránku dotazy typu „kam s tímhle článkem?“, a posílám jí to až zpětně v rámci nějakého širšího shrnutí toho, co je již v našich věcech hotovo a co je ještě třeba udělat. Ztotožnění se s Klárou mi taky jde dobře, třeba až tak, že napíšu jejím jménem úvodní komentář k nějakému článku, na který chce ona upozornit veřejnost a své známé, a pak zjistím, že ona nezávisle na mně píše ve svém osobním statusu totéž co já a ještě to rozvádí dále.

Asi to tak mělo být. Každopádně je to našim společným cílům jen ku prospěchu a veřejnosti myslím taky. Zkrátka lidé chtějí mít Kláru funkční jako špičkovou advokátku se vším všudy, včetně cest po soudech atd. v celé zemi, a zároveň chtějí, aby podávala plný výkon coby „soukromá politička“, aktivistka, zkrátka osoba veřejně působící a veřejné dění komentující a aktivně se na něm podílející. A Klára jim to potěšení chce dopřát taky, což si tedy vyžádalo právě tohle Klářino „rozdvojení“, resp. „naklonování“. V potaz je třeba brát i fakt, jak moc pečlivá Klára je, pokud jde o studování informačních zdrojů k věcem, které ji zajímají a které považuje za důležité. Slunka vůbec nevědí, co žvaní, když jí vyčítají, že to nedělá – naopak, tráví samostudiem různých témat různých stupňů odbornosti dlouhé hodiny, vytváří si informační sítě vzájemně propojených odkazů, prolézá webové i skutečné archivy, knihovny a knihkupectví a antikvariáty, píše na různé strany, pokud jí něco není jasné a potřebuje těch informací ještě více... Tohle všechno jí zabírá ČAS, kdy prostě Klára není k dispozici dalším lidem.

A tak tu naši k(l)árku táhnem spolu dál. Ona trčí na soudním jednání v Plzni a ví, že než vyšťavená dojede večer zpátky domů, bude mít na svých webech a jiných komunikačních kanálech odkaz na to, jak o daném případu referovala média. Vystoupí na demonstraci a já vím, že už mám v mailu text jejího projevu, který na tytéž kanály půjde taky. Po demonstraci zhltne tlačenku nebo polívku v nejbližší občerstvovně a zase pádí se zavrtat do svých materiálů, zatímco já v klidu dopiju svou kofolu a odeberu se z fotek, odkazů a videozáznamů dát dohromady smysluplný obraz toho, co se na akci dělo. Pošle mi ke korektuře povídku a ví, že ji dostane zpátky nejen zbavenou překlepů, ale nejspíš i včetně zpětné vazby od člověka, který třeba není tak dobře situovaný v probíraném kontextu. Zpětnou vazbu jí dávám samozřejmě i na akce, kterých se spolu účastníme, kde si můžu všimnout něčeho, co jí uniklo v době, kdy byla zabraná do rozhovoru s nějakým svým známým nebo obklopena svými příznivci toužícími po podpisu knížky či po fotce.

Tohle vše jsou velké změny oproti tomu, jak jsem fungovala v době „bez Kláry“. I když, už tehdy jsem měla ten svůj svět tak zvláštně rozdělený na své vlastní veřejné působení a na virtuální realitu... tenkrát to mělo většinou podobu takovou, že jsem pobíhala před fotoaparáty a kamerami médií s nějakým transparentem či v blízkosti některého antiislamistického aktivisty či politika a doma jsem ostřelovala sluníčka přes facebook. To už teď příliš nedělám, protože mne je očividně zapotřebí jinde a jiným způsobem, přičemž tu výše popsanou práci za mě nikdo jiný neudělá, zatímco s transparentem na náměstí může dnes postávat kdokoliv. Včetně těch, co by mou práci nezvládli.

Takže za mne velká spokojenost, pokud jde o uplynulý rok. Pochopitelně není vše jen růžové. Nejsem zas tak „dokonalá Klára“, občas mi chvíli trvá, než mi dojde, co kterým jednáním Klára samotná sleduje či proč bylo nutné udělat právě to a ne něco jiného. No a jindy mne už to „bytí Klárou“ taky prostě a jednoduše unavuje... ba co víc, leze mi krkem, že na mou osobu nikdo neklade takový důraz nebo že nemohu víc nahlas prezentovat své vlastní myšlenky a názory, byť by i blbé byly a vedly k chybám... Ne, není to přímo žárlivost na Kláru (a ne že by nebylo na co žárlit, reakce mnohých mužů jsou značně explicitní bez ohledu na to, zda jsou či nejsou zadaní nebo jaký je mezi nimi a Klárou věkový rozdíl atd., ostatně mnozí jsou zřejmě ve skocích do pozadí přímo trénovaní). Je to spíš přemýšlení o budoucnosti, o tom, zda a jak dokážeme my „pozůstalí“ fungovat v případě nějakého Klářina výpadku, co v takovém případě budeme hlásat a chtít sami za sebe a pro sebe právě s odkazem na to, co kdy dělala a chtěla ona... aby bylo zřejmé, že to jsme my a zároveň to nějak nekolidovalo s jejím odkazem. Který samozřejmě nemusí být univerzálně a navěky platný, to je jasné.  

Každopádně tedy jedeme spolu dál, už proto, že to, co spolu děláme, za nás NIKDO JINÝ NEUDĚLÁ. 

Díky za vše, Kláro. 
 
;